Historie obce

Historie Domousnic

Domousnice je jméno rodové a sice od rodu Domůsů. Původně se jmenovaly Domousice. Nejstarší historická zmínka o Domousnicích je z druhé poloviny 13. století, tedy asi z doby před 700 lety, kdy část vsi patřila k biskupskému statku v Žerčicích.

Další zpráva pochází až z roku 1405, kdy držitelem dvora, části vladycké tvrze, která stávala tam, co je dnešní zámek, byl Karel Haras z Bosyně, který roku 1437 zemřel. Jeho jediná dcera se provdala za Petra Trojana ze Vtelna. Statků a veškerého majetku se ujal jeho bratr Bohuněk Haras a posléze jeho syn Jan Haras, který se psal „Jan z Domousnic“ a pocházel ze staročeské rodiny Harasů z Mělnicka. Okolo roku 1482 získal Jan Domousnický i Veselici. Rod Harasů se potom vždycky psal „Domousničtí“, i když potomci dávno Domousnice neměli a usazovali se jinde (v Hrádku u Jičína, u Hradce Králové, Jaroměři, Kostelci nad Orlicí a Kvasinách z Solnice).

více...


Historie obce

Vypomínka na pobyt Emy Destinnové

Slavná česká pěvkyně Ema Destinnová trávila své prázdniny v různých zámcích v Čechách, kam se ráda vracela ze zahraničního působení. V roce 1911 vybral otec pěvkyně p. Kittl pro letní pobyt zámek v Domousnicích. Bílá, jednoduchá budova zámku, ukrytá v zeleni a ve stínu starých stromů, vítala ve svých síních cizí i domácí hosty. Umělkyně tu žila prostým způsobem, podle svých nálad. Toulala se celé dny v přírodě, někdy ani k obědu ne- přišla. Její hosté si mohli dělat co chtěli. Scházela se tu s nimi pouze k večeři. Pak se sedělo dlouho do noci, ale k ránu byla často první na nohou a tiše se vytratila hustým parkem do volné dálky a zlaté samoty.

více...


Novinky na Úřední desce
Kalendář
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS. | Editace | Správa webu: Ing. Petr Hanzl | sph.cz